علل ترس از موفقیت و راهکارهای غلبه بر آن
    
تعداد بازدید: 615
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1401/4/14

همه ی ما درباره ی ترس از شکست شنیده ایم،اما ترس دیگری به نام ترس از موفقیت نیز وجود دارد که به نظر منطقی نمی آید، اما حقیقت این است که این ترسِ تلخ مانند بیدار شدنِ ناگهانی از یک رؤیای شیرین، درست در لحظه‌ای که با موفقیت فاصله‌ای ندارید، شما را به عقب می‌کشد و ناگهان موفقیتی را که در چند قدمی آن بوده‌اید، به یک آرزوی محال تبدیل می‌کند. برای اینکه افسار موفقیت‌هایی را که لایق آنها هستید به دست ترس نسپارید، باید به دلایل ترسیدن‌تان از موفقیت بیندیشید. در این مقاله با علل ترس از موفقیت و راه‌های غلبه بر آنها آشنا خواهید شد.

چیزی که به‌ندرت انتظار دارید از کسی بشنوید این است که بگوید: «من از موفقیت می‌ترسم» این حرف بیهوده‌ای است، حتی دور از انتظار هم به‌نظر می‌رسد،اما این ترس از خود موفقیت نیست،بلکه به خاطر تغییرات و پیامدهایی می باشد که رسیدن به موفقیت دارد.بنابراین به صورت ناخواسته دچار خودتخریبی می شویم و جلوی موفقیت خود را می گیریم.اما نشانه ها و دلایل این ترس چیست؟

 

نشانه شناسی ترس از موفقیت

یرای شناسایی ترس از موفقیت می‌توانید به دنبال نشانه‌های زیر در این افراد باشید:

_پروژه‌هایشان را تمام نمی‌کنند (فرقی نمی‌کند مربوط به خانه باشد یا محل کار).

_بیشتر از کارهایی حرف می‌زنند که «می‌خواهند» انجام بدهند نه کارهایی که واقعا «انجام می‌دهند»

_همزمان روی چندین پروژه به‌شدت کار می‌کنند، به جای اینکه روی هریک از آنها بادقت تمرکز کنند.

_دیدگاه کنونی آنها نسبت به آینده درست مانند دیدگاه پنج سال پیش است.

_هیچ‌وقت فکر نمی‌کنند که عملکردشان به اندازه‌ی کافی خوب است و اغلب از خودشان انتقاد می کنند.

_اعتماد به نفس ندارند.

_نسبت به طرد شدگی و تنها ماندن به شدت حساسند.

_دسترسی به موفقیت به آن‌ها احساس گناه می دهد که مبادا جایگاه افراد دیگر را متزلزل کرده باشند. 

_قادر به پذیرش توانمندی‌های خود نیستند.

_ژست قربانی به خود می‌گیرند و از موضع ضعف برخورد می‌کنند.

نرژی روانی مثبت خود را صرف واگویه‌های منفی بسیار می‌کنند و ذهنشان را از مسیر پیشرفت منحرف می‌کنند.

شخصیت کمال گرا و یا روحیه کمال گرایانه‌ای دارند و هیچ گاه موفقیت‌های خود را مهم نمی‌دانند. (برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کمال گرایی کلیک کنید.)

 _ممکن است با روش‌های مختلف جایگاه موفق خود را بی ثبات کنند.

 و بزرگ‌ترین نشانه‌ی این افراد این است: زمانی که در آستانه‌ی «موفقیت» هستند، همه‌چیز رفته‌رفته برعکس می‌شود.

 

تمام موارد بالا، نشانه‌های کلاسیک ترس از موفقیت هستند. موضوع این نیست که شما نمی‌خواهید موفق شوید یا تلاش نمی‌کنید که موفق شوید، برعکس، احتمالا سخت‌کوش هستید و زمان زیادی را صرف برنامه‌ریزی و فکر کردن می‌کنید. واقعیت این است که به‌صورت ناخودآگاه، بخشی از وجود شما موفقیت را پس می‌زند و آن را نمی‌خواهد. جالب است که بدانید ضمیر ناخودآگاه شما ۹۵ درصد اوقات، نیروی محرک شما و تعیین‌کننده‌ی کارهایی است که انجام می‌دهید. پس، بهتر است به این موضوع عمیق‌تر بنگریم.

 

عوامل و ریشه های ترس از موفقیت چیست؟

_ترس از ناکافی بودن

بسیاری از افراد می ترسند اگر به موفقیت برسند،به اندازه ی افراد دیگر در حوزه ی خود خوب نباشند یا لیاقت دستاوردهایشان را نداشته باشند و نتوانند انتظارات را براورده کنند.

 

_تعبیر نادرست از احساسات

هیجان،اضطراب و عصبانیت همگی نشانه های یکسانی دارند و ممکن است فرد آنها را اشتبا بگیرد و به کلی از تمام موقعیت هایی که این احساسات  را به وجود می آورند،دوری کند.

 

_تجربیات کودکی

اگر فردی در کودکی برای موفقیت های خود مورد تمسخر قرار گرفته باشد یا هیچوقت احساس کافی بودن نکرده باشد و تلاش های او به به رسمیت شناخته نشده باشند،ممکن است در بزرگسالی دچتر ترس از موفقیت شود.

 

_ترس از در مرکز توجه بودن

امروزه با وجود شبکه های اجتماعی امکان مورد توجه قرار گرفتن و مشهور شدن یک فرد دو چندان شده است. به همین علت افرادی که خجالتی هستند یا در جمع راحت نیستند ممکن است از این بترسند که اگر موفق شوند در مرکز توجه قرار گیرند.

 

_ترس از تغییر 

افراد دوست دارند در حاشیه امن خود بمانند و ثبات داشته باشند؛اما با رسیدن به موفقیت ممکن است نغییرات زیادی در سبک زندگی یا روابط اجتماعی به وجود بیاید.بنابراین ترس از تغییر باعث می شود افراد از موفقیت دوری کنند.

 

_نگرانی درباره مورد انتقاد قرار گرفتن

بسیاری از افراد نگران هستند که اگر موفق شوند بیشتر از پیش مورد انتقاد و قضاوت قرار گیرند و می ترسند که نتوانند این انتقادها را به خوبی بپذیرند و یا کنترل کنند.این موضوع باعث می شود فرصت های پیش روی خود را نادیده بگیرند.

 

چگونه بر ترس از موفقیت غلبه کنیم؟

*برای غلبه بر ترس از موفقیت ابتدا باید علت‌های ناخودآگاه ذهنتان را شناسایی کنید. برای این کار نیاز به خودشناسی دارید. پس از رسیدن به خود آگاهی و پی بردن به علت‌های ناخودآگاه ذهنتان برای رفع و پاکسازی ریشه‌ های ترستان گام بردارید.بنابراین با صداقت کامل به کودکی یا عوامل ریشه‌ای زندگی خود برگشته و موارد مشخص را تحلیل کنید.بررسی موفقیت‌های گذشته و اتفاقاتی که بعد از آن برایتان رخ داده می‌تواند ریشه‌ها را به شما بشناساند.

از دیدگاه روانشناسان در این افراد طرحواره شکست یا بدبینی و بی اعتمادی فعال است.از آن جا که این طرحواره‌ها منشا ناخودآگاه دارند در جنبه های مختلف زندگی فرد بروز کرده و منجر به تخریب آن زمینه‌ها می‌شوند، لازم است که این طرحواره ها را در خود بررسی و پاکسازی کنید تا برای رسیدن به اهداف زندگیتان گام بردارید.(برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد طرحواره ها کلیک کنید.) 

 

*رفتارهای مخرب خود را شناسایی کنید

رفتار و افکار خود را بررسی کرده و ببینید که معمولا ذهن شما چه روش هایی را برای خودتخریبی و فرار از موفقیت استفاده می کند .شناسایی این رفتارها کمک می کند تا بتوانید آگاهانه جلوی تکرار آنها را بگیرید. 

 

*از افراد و محیط های مخرب دوری کنید

ترس از موفقیت علاوه بر باورها و دیدگاه های درونی ما به محیطی که در آن قرار می گیریم نیز بستگی دارد. بنابراین برای غلبه بر ترس از موفقیت لازم است تا افراد و تجربه های منفی اطراف خود را حذف کنید.

 

*به جای نتیجه،بر روی مسیر نمرکز کنید.

بسیاری از ما بر نتیجه نهایی تمرکز می کنیم و موفقیت را در نتیجه می بینیم؛اما گاهی لازم است نعریفی که از موفقیت داریم را تغییر دهیم.موفقیت صرفا نتیجه نیست، بلکه میزان پیشرفت شما و آن چیزی است که در مسیر یاد می گیرید.

 

*تحمل خود را بالا ببرید

یکی از دلایل ترس از موفقیت، ترس از تغییر و سختی است.سعی کنید به جای فرار از سختی ها و احساسات ناخوشایند،آن ها را بپذیرید.با تمرین و تکرار به مرور زمان سازگاری شما با سختی ها بیشتر خواهد شد.

 

*موفقیت را تصور کنید

موفقیت پیچیده است و ممکن است با تصور شما متفاوت باشد.تعریف شما از موفقیت چیست؟رسیدن به موفقیت چه پیامدهای مثبت یا منفی خواهد داشت؟ با این ایده پیش بروید که قرارگیری در مسیر موفقیت قرار نیست ساده باشد؛ به بیان دیگر، رسیدن به موفقیت و تبدیل شدن به یک فرد موفق در کنار مزایای خود، چالش‌های زیادی دارد.موفقیت خود را تصور کنید  و برای مشکلات احتمالی،راهکارهای مناسبی در نظر بگیرید.

 

*برنامه ریزی کنید

برخی از افراد به دلیل اینکه مسیر موفقیت برایشان تصویری ناشناخته و گنگ دارد، از آن می‌ترسند.

با برنامه ریزی درست و کامل می‌توانید این مشکل را حل کنید و علاوه بر این، آرامش ناشی از تخلیه ذهن از موارد بیهوده را تجربه کنید.

برنامه ریزی در بازه‌های زمانی مختلف روزانه، هفتگی، ماهانه و سالیانه به شما کمک می‌کند تا تصویری واضح از آینده پیش روی خود داشته باشید و این تصویر را با جزئیات کامل از روی کاغذ دنبال کنید.

این کار به داشتن نظم در کارها و انجام صحیح، سریع و به موقع آنها کمک بسیاری می‌کند.

 

*استرس و اضطراب را کنترل کنید

دو عامل استرس و اضطراب به ترس‌ها کمک می‌کنند. این دو عامل تاثیر زیادی در کاهش کیفیت زندگی و انگیزه شما در ادامه دادن مسیر موفقیت و رشد فردی دارند.

برای مدیریت استرس و اضطراب این کارها را انجام دهید:

_وعده‌های غذایی‌تان را حذف نکنید؛ بلکه آنها را اصلاح کنید. یک رژیم غذایی سالم که مواد مغذی لازم را به بدن برساند.

_الکل و کافئین را محدود کنید.

_آرامش داشته باشید. مطالعه روزانه کمک بسیاری به آرام شدن مغز و روح می‌کند. البته سعی کنید کتاب‌هایی که محتوای خشن، ترسناک یا مواردی این چنینی دارند را مطالعه کنید.

_ورزش کنید تا بدن شما سرحال‌تر شود. ورزش‌های هوازی و تمرینات سبک می‌توانند انرژی شما را برای انجام فعالیت‌های روزمره چند برابر کنند.

_ارتباطات خود را گسترش دهید و با انرژی دادن به اطرافیان‌تان، اضطراب و استرس را از خود دور کنید.

 

 

  

 

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.