ضمیر ناخودآگاه چیست؟
    
تعداد بازدید: 971
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1400/2/6

همه ی ما نام ضمیر ناخوداگاه را شنیده ایم؛ممکن است در دوران تحصیل یا در طول زندگی خود، مطالب پراکنده ای در مورد آن خوانده باشیم اما معمولا نمی دانیم که ضمیر ناخودآگاه دقیقا چیست و چه کاری انجام می دهد؟و یا چطور باید آن را مدیریت کرد؟

حقیقت این است که ضمیر ناخوداگاه یک متحد قدرتمند برای شما در طول زندگی تان خواهد بود اگر آن را پرورش دهید و از آن استفاده کنید.

با این حال اگر ضمیر ناخوداگاه را به حال خودش واگذار کنید می تواند زندگی شما را به مسیرهای نامطلوب هدایت کند.

ضمیر ناخودآگاه چیست؟

از نظر علم روانشناسی،انسان به جز جسم خود، بدن دیگری به نام بدن ذهنی(mental body) دارد که ضمیرها یا همان ذهن ما را شامل می شود.

ذهن انسان را به دو بخش اصلی تقسیم می کنند.

۱.ضمیر خوداگاه:شامل هر چیزی که ما از آن آگاهیم و فقط در هنگام بیداری فعال می باشد و اعمال ارادی انسان را کنترل می کند.

۲.ضمیر ناخوداگاه: چهار ماه قبل از تولدانسان فعال شده و کلیه اعمال غیرارادی بدن انسان مانند تنفس،ضربان قلب،هضم و غیره را کنترل می کند.برای درک بیشتر آن از شما می خواهم برای چند ثانیه تنفس خود را کنترل کنید،در این حالت ضمیر خوداگاه شما کنترل کننده ی تنفس شماست اما زمانی که تمرکز خود را از فرایند تنفس بردارید مجددا ضمیر ناخوداگاه شما کنترل آن را به عهده میگیرد.

ضمیر ناخوداگاه همچنین مخزن احساسات،افکار،تمایلات و خاطراتی است که خارج از آگاهی هشیار ما قرار دارند.بیشتر محتویات ذهن ناخوداگاه ما غیرقابل پذیرش و ناخوشایندند مانند احساس درد،اضطراب یا تعارض.

زیگموند فروید ذهن انسان را به یک کوه یخ شناور تشبیه کرده است که قسمت اعظم آن که در زیر آب قرار دارد،ناخوداگاه است  و قسمت کوچکتر آن که بیرون از آب قرار دارد خوداگاه نام دارد.باید توجه داشت که ضمیر ناخوداگاه بسیار بزرگ تر و نیرومندتر عمل می کند و حدود ۹۰ درصد واکنش های ذهنی ما را تحت کنترل خود دارد.

 

 

ضمیر ناخودآگاه درواقع یک مخزن فعال است.یک بایگانی بزرگ که تمام تجربیات،خاطرات،عادت ها، تصاویر و اطلاعات زندگی، از تولد تا کودکی و بزرگسالی را در خود ذخیره میکند.همچنین  صفات شخصیتی،رفتارها و باورهای آموخته شده از قبیل تفکرات محدودکننده از طریق تکرار و تمرین در ضمیر ناخوداگاه شما نهادینه شده اند.

 بیشتر عادات و شرایط احساسی شما در اوایل کودکی به صورت اتفاقی و اغلب توسط والدین،معلمان،تلویزیون و اخیرا بازی های  کامپیوتری برنامه ریزی شده اند،قبل از اینکه شما قدرت ذهنی بالغی داشته باشید تا تصمیم مناسبی بگیرد.

زیگموند فروید در اینباره می گوید: ما به عنوان کودک یاد میگیریم که چطور از نظر احساسی واکنش نشان دهیم و این به بزرگسالی انتقال می یابد و در رشد شخصیت و رفتار فرد بالغ تاثیر می گذارد،حتی ممکن است کنترل کننده ی رفتار وی باشند.با این حال بسیاری از این برنامه ها زیان بخش و حتی ممکن است مخرب باشند، اما زمانی که شما ضمیر ناخودآگاه خود رابشناسید و قوانین آن را درک کنید می توانید این اطلاعات و برنامه ها را شناسایی و تغییر دهید و کنترل زندگی تان را در دست بگیرید.

 

 

 

کنترل ضمیر ناخودآگاه و نحوه ی برنامه ریزی آن

۱.خودشناسی

نخستین گام در تغییر و برنامه ریزی مجدد ناخوداگاه،این است که خودمان،احساساتمان،باورهایمان و به طور کلی داده های ثبت شده در ذهنمان را بشناسیم،تا زمانی که ندانیم در ذهنمان چه اطلاعاتی بایگانی شده اند و براساس چه اطلاعاتی رفتار میکنیم تلاشهایمان برای تغییر و بهبود کم اثر یا حتی ممکن است بی اثر باشد. بطور مثال اگر ندانید کمال طلب یا مهرطلب هستید یا از کمبود عزت نفس رنج میبرید چطور ممکن است برای اصلاح و تغییر آنها اقدام کنید؟

۲.ریشه یابی

پس از آنکه شناخت مناسب و درستی از خودمان و ناخوداگاهمان کسب کردیم نیازمند آن هستیم که بدانیم چرا و از چه زمانی این رفتار،باورها،احساسات و در کل برنامه های مخربی که هم اکنون ناخوداگاهمان در حال اجرای آنهاست در ذهن ما نهادینه شده اند.

۳.پاکسازی

تصور کنید که ذهنتان مانند یک آسمان آبی و بدون ابر،آرام است و قدرت این را دارید که اتتخاب کنید چه چیزی در آسمان شناور باشد،اگر آن آسمان آبی و صاف آنقدر مطلوب و لذت بخش است پس چرا سعی نکنیم آن افکار پریشان،آن الگو و باورهای نادرست،آن خاطرات منفی و ... را از ذهن خود پاک کنیم؟

می توانیم با روش های پاکسازی ،آنها را پاکسازی کنیم و ذهن خود را برای جایگزینی اطلاعات جدید مانند باورها و جملات مثبت آماده کنیم.

۴.خودهشیاری:

در هر لحظه مراقب خود باشید و بدانید که ضمیر ناخودآگاه چه سیگنالی از طریق حواس پنجگانه و یا فکر دریافت میکند.

بهترین راه کنترل و برنامه ریزی ناخودآگاه توجه لحظه به لحظه ی انسان نسبت به خود است.شما خالق سرنوشت خود هستید و زندگی و سرنوشت شما با باورها و اندیشه های شما شکل میگیرد و به دست شما خلق می شود.

۵.استفاده از قدرت سوال

هر سوالی که از خود بپرسید،بازتاب خاصی در روحیه و فکر شما ایجاد میکند.باید بدانید که کیفیت زندگی شما را نوع سوالاتی که از خود میپرسید  تعیین میکند.

برای مثال به جای سوال"چرا شرایط اینگونه است؟" بهتر است از خود بپرسید"چگونه می توانم این شرایط را بهتر و زیبا تر کنم؟"

۶.استفاده از قدرت تمرکز

تمرکز روی یک چیز تاثیر زیادی روی ضمیر ناخوداگاه دارد و بازتاب آن در روحیه و فکر ،احساس می شود.زندگی انسانی که به طور مرتب روی بدبختی ها و زشتی های زندگی تمرکز می کند، رو به نابودی و تباهی می رود. اما زندگی کسی که تمرکزش بر زیبایی ها و نقاط امیدبخش زندگی می باشد روز به روز عالی تر و زیباتر می شود و این خاصیت تمرکز است زیرا ضمیر ناخوداگاه براساس همان پیام های دریافتی، کائنات را با آدمی همنوا میکند که همان شرایط برای انسان به وجود آید.

۷.استفاده از عبارات تاکیدی مثبت

هرجمله ای که در ذهن ما بگذرد،هرجمله ای که بر زبان آوریم، هرجمله ای که بخوانیم یا بشنویم،یک پیام برای ضمیر ناخوداگاه اشت پس همواره از جملات تاکیدی مثبت به گونه ای که ویژگی های خوب را به تصویر بکشد،استفاده کنید.

جملاتی مانند:

-من سزاوار بهترین ها هستم

-من هر روز خوشبخت تر می شوم

-سراسر زندگی من غرق در شادی و انرژی است

 ۸.تصویرسازی 

تصویرسازی ذهنی یکی از بهترین شیوه های برنامه ریزی و کنترل ناخودآگاه است.

دادن  یک تصویر به کامپیوتر یعنی انتقال اطلاعات زیادی به آن ،همانگونه که یک کامپیوتر اطلاعات را در قالب تصویر دریافت می کند و آنرا پردازش می نماید،ضمیر ناخوداگاه نیز به همین شکل عمل میکند.هنگامی که ما تصویری را درذهن خود خلق میکنیم دقیقا همان تصویر در ضمیر ناخوداگاه وارد می گردد و خود را موظف می داند که آن تصویر را در دنیای واقعی عینیت ببخشد.

ثروتمندترین و موفق ترین انسانها کسانی هستند که بیشتر و بهتر از دیگران توانسته اند در ذهن خود تجسم کنند.پس ابتدا زیبای های زندگی را در ذهن خود خلق کنید تا در دنیای واقعی شما خلق شوند.

 

 این را بدانید که هیچ وقت برای تبدیل شدن به آن فردی که می خواهید،دیر نیست.اگر قصد دارید در زندگی خود به موفقیت و کامیابی برسید،باید بدانید در ذهن ناخودآگاه شما چه اطلاعاتی بایگانی شده اند و نیاز به پاکسازی و تغییر دارند. ما در دوره هایمان به طور کامل خودشناسی،پاکسازی و برنامه ریزی مجدد ناخوداگاه را آموزش می دهیم.

 

هیچ وقت برای دست یابی به آرزوها و خواسته هایتان دیر نیست.

با شرکت در دوره ی "خلق خواسته ها" ناخودآگاه خود را بهتر بشناسید، آنرا مجدد برنامه ریزی کنید و خواسته های خود را آنطور که دوست دارید خلق کنید.

برای آشنایی با این دوره و ثبت نام اینجا کلیک کنید

 

اگر به دنبال آن هستید که روابط خود را بهبود ببخشید و عشق را به زندگی خود جذب کنید حتما دوره ی آموزشی "جذب فرد و رابطه دلخواه" را ثبت نام کنید.ما به شما آموزش میدهیم چطور با شناخت ناخوداگاه و پاکسازی موانع  به خواسته ی خود یعنی عشق بیشتر و ازدواج برسید.

برای آشنایی بیشتر با این دوره و ثبت نام اینجا کلیک کنید

 

 

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.