خودشناسی چیست؟
    
تعداد بازدید: 1353
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1400/3/13

یکی از مهم ترین بخش های زندگی هر انسانی، روابط او می باشد.درواقع انسان در یک رابطه به دنیا می آید، در رابطه بزرگ می شود و زندگی میکند و درنهایت در یک رابطه نیز از دنیا می رود. بدون رابطه زندگی هیچ مفهوم و معنایی ندارد.

از اینرو اهمیت یک رابطه ی سالم و مناسب که با خود آرامش را (مهم ترین حس در زندگی هر فرد) به همراه داشته باشد،پُر واضح و مشخص است.اما زمانی که از خود و رابطه شناخت مناسبی نداشته باشیم، نمی توانیم رابطه ای سالم و پایدار را تجربه کنیم.

در حل مشکلات موجود در زندگی مشترک افراد و روابط آنها، به دفعات دیده شده است که ریشه ی این مشکلات،نه در ازدواج و رابطه و نه در فرد مقابل است، بلکه در کودکی و نوجوانی خود فرد می باشد. درواقع مسائل و مشکلات موجود در روابط ناشی از آموزه های غلط خانوادگی و فرهنگی، باورها و الگوهای نامناسب و داده های ذهنی نادرست است.

بنابراین لازم است قبل از شروع یک رابطه ،این تعارضات، الگوها و باورهای نادرست و خاطرات تاثیرگذار دوران کودکی و نوجوانی را شناسایی و تجزیه و تحلیل کرده و آنها را پاکسازی و برطرف کرد،تا با شناخت مناسب و با یک شخصیت سالم،انتخاب مناسب و همچنین رفتار مناسب در روابط داشته باشیم. اما اگر پیش از رابطه چنین کاری نکرده اید، هنوز هم دیر نشده و می توانید هرچه سریعتر اقدام کنید و رابطه ی خود را بهبود ببخشید و خبر خوب اینکه می توانید رابطه ی کات شده را نیز با خودشناسی و پاکسازی،دوباره برقرار کنید.

 

 خودشناسی چیست؟

شما چقدر خودتان را می شناسید؟ یعنی اینکه بدانید در چه زمانی عصبانی می شوید؟ در چه مواقعی حسادت می ورزید؟ چرا چنین احساساتی دارید؟ اهداف شما چیست؟ چه نیاز های مهمی دارید؟ رابطه ی عاطفی شما باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ هدفتان از ایجاد رابطه چیست؟ شما چقدر خودتان را دوست دارید؟ چقد احساس ارزشمندی میکنید؟

آیا تاکنون چنین سوالاتی از خودتان پرسیده اید و پاسخ مشخص و کاملی به این سوالات داده اید؟

 

 

اکثر افراد تصور می کنند که خودآگاهی مناسبی دارند و خودشان را می شناسند و می دانند در یک رابطه باید چطور رفتار کنند، فکر می کنند خودشان،احساساتشان،افکار و باورهایشان را می شناسندو به نقاط ضعف و قوت خودشان آگاهند،اما در واقعیت این چنین نیست و اغلب درک واضحی از خود و نیاز هایشان ندارند و همین عدم شناخت از خود،باعث بروز مشکلات در روابطشان می شود.

اما خودشناسی چیست؟ خودشناسی یعنی شناسایی نقاط ضعف و قوت،احساسات،باورها،نیازها،عادات و هرچیزی که به شما مربوط می باشد تا بتوانید بهترینِ خودتان باشید؛یعنی با شناخت مناسب از موارد گفته شده،راه موفقیت و پیشرفت خود در زندگی را کشف کرده و به خودشکوفایی برسید.

خودشناسی اولین و مطمئن ترین قدم برای رشد و توسعه فردی و اولین قدم برای انتخاب های مهم در زندگی است و به شدت توصیه می شود قبل از هر اقدام مهمی در زندگی به خودشناسی(در کنار آن دگرشناسی) برسید.

بین آگاهی و موفقیت دریک موضوع،رابطه ی مستقیمی وجود دارد.افزایش آگاهی و اطلاعات درمورد خودتان سبب می شود  با صرف زمان و انرژی کمتر به حال خوب و آرامش برسید و در مسیر موفقیت آگاهانه و هوشمندانه قدم بردارید.

بالا رفتن آگاهی شما از یک سو سبب می شود شما بتوانید مسائل و مشکلات زمان حال و همچنین ریشه های آنها که معمولا در زمان کودکی می باشد را پاکسازی و برطرف کنید و از سویی دیگر باعث افزایش توانایی شما در بهبود رابطه و داشتن ازدواجی عالی خواهد شد.

 

 

در دوره ی "جذب فرد و رابطه ی دلخواه" به طور مفصل درمورد خودشناسی صحبت کرده ایم  و شما می توانید سطح آگاهی و خودشناسی خود را بالا ببرید و الگوها،باورها،خاطرات و احساساتی که مانع داشتن یک رابطه ی عالی و سالم می باشد را شناسایی کنید و سپس با روش هایی که به شما آموزش می دهیم،آنها را پاکسازی و برطرف کنید و رفتار نامناسب خود را تغییر دهید.

این نکته را بدانید که تحول بخش اعظمی از زندگی و روابط شما در گرو "خودشناسی" شما قرار دارد. 

برای آشنایی بیشتر با این دوره و ثبت نام اینجا کلیک کنید

 

 بیشتر بخوانید:

🔶️چگونه رابطه ی عاطفی بهتری داشته باشم؟

 

 

از   1   رای
6

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.