چرا در یک رابطه ی سمی می مانیم؟
    
تعداد بازدید: 1043
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1402/3/18

اکثر اوقات بیرون آمدن از یک رابطه ی ناسالم،بسیار سخت است،افراد زیادی هستند که بارها خیانت دیده اند،تحقیر شده اند، عزت نفسشان از بین رفته،اما همچنان امید دارند که رفتار شریک عاطفی شان را تغییر دهند و به ماندن در رابطه آسیب زا ادامه می دهند.اما چرا؟ دلایل ماندن افراد در یک رابطه سمی چیست؟

رابطه سمی نوعی رابطه است که موجب می شود احساس کنید مورد حمایت ناکافی، سوءتفاهم، تحقیر یا مورد حمله قرار گرفته اید. در مرحله اول هر رابطه ای که به جای بهتر کردن احساس شما، تنها بدتر می شود؛ می تواند با گذر زمان رابطه ای سمی شود.

 

برخی از نشانه های یک رابطه ی سمی عبارتند از:

-بیشتر از آنچه می گیرید می دهید و باعث می شود احساس بی ارزشی و تهی شدن کنید

-مرتبا احساس بی احترامی می کنید یا نیازهای شما برآورده نمی شود.

-با گذشت زمان احساس عزت نفس نمی کنید.

-مدام احساس عدم پشتیبانی، سوء تفاهم، تحقیر یا حمله می کنید.

-بعد از صحبت یا بودن در کنار او احساس افسردگی، عصبانیت یا خستگی می کنید.

-در نگاه طرف مقابل، بهترین فرد در اطراف او به حساب نمی آیید؛ به عنوان مثال طرف مقابل شما شایعاتی درباره شما می گوید یا به نظر می رسد در حد متوسط قرار دارید.

-وقت و نیروی عاطفی زیادی را صرف تلاش برای روحیه دهی طرف مقابل می کنید.

-همیشه شما را مقصر می دانند حتی در شرایطی که تقصیری نداشتید؛ آنها همه چیز را برعکس می کنند و دربرابر اشتباهات همه تقصیرات را به گردن شما می اندازند.

 

 

 

دلایل ماندن افراد در یک رابطه سمی:

-ترس از تنهایی

برخی از افراد ترس از تنهایی دارند و فکر می کنند که اگر به رابطه پایان دهند تنها خواهند ماند و دیگر نمی توانند کسی را پیدا کنند و رابطه عاطفی جدید و مناسبی را شکل دهند. در چنین شرایطی ترجیح می دهند که در رابطه سمی بمانند و این رابطه را بهتر از تنهایی می دانند.  زیرا که تنهایی برای آن ها غیر قابل تحمل و بسیار دشوار است.باور آنها این است که بودن در یک رابطه ی ناکافی بهتر از تنها ماندن است. 

 

 -عدم استقلال

برخی از افراد نیز هستند که به طرف مقابلشان وابسته هستند و یا تحت شرایط مختلفی نتوانستند به استقلال فکری، مالی و .... برسند و ذاتا وابسته هستند. برای این دسته از افراد جدایی کار بسیار سختی خواهد بود زیرا که توانایی گذراندن خرج زندگی، تصمیم گیری درباره زندگی فردی و ... را بعد از جدایی ندارند و ممکن است با مشکلات زیادی بعد از جدایی رو به رو شوند. به همین دلیل ترجیح می دهند که به رابطه سمی شان ادامه دهند و خود را درگیر با این مشکلات نکنند.

 

-ترس از اعلام شکست/قضاوت شدن

برخی از افراد به رابطه ی نا مناسب و سمی خود ادامه می دهند و جدایی را انتخاب نمی کنند زیرا که فکر می کنند اگر جدا شوند اطرافیانشان مانند دوستان، خانواده، نزدیکان دیگر درباره او قضاوت خواهند کرد و دیگر نمی توانند مانند گذشته رابطه اجتماعی داشته باشند و حرف های زیادی درباره او گفته خواهد شد.

 

-عدم احساس ارزشمندی

افرادی که احساس ارزشمندی ندارند ،خود را لایق همین زندگی می بینند و فکر می کنند که لایق خوشبختی نیستند و در چنین رابطه های سمی باقی می مانند و رابطه را لایق خود می دانند و فکر می کنند که اگر جدا شوند و یا با فرد دیگری وارد رابطه شوند همین وضعیت و مشکلات خواهد بود.

-احساس ترحم به طرف مقابل و گرفتن نقش حامی 

 برخی از افراد پیش بینی می کنند که اگر به رابطه پایان دهند و جدا شوند طرف مقابلشان وضعیت خوبی نخواهد داشت مثلا احتمال می دهند که او به خودش آسیب خواهد زد و برای جلوگیری از چنین وضعیتی ترجیح می دهند که در آن رابطه سمی باقی بمانند و ادامه دهند. برخی افراد نیز شدیدا در نقش ناجی فرو می روند و فکر میکنند حتی در شرایط ناسالم بودن رابطه نیز،ناچارند به قول و قرارهای اولیه خود متعهد بمانند و هر شرایطی را تحمل کنند.

 

 

 

_خودفریبی

افرادی که با وجود بارها فرصت دادن و نتیجه نگرفتن،برای مقابله با ترس های درونی خود،با استفاده از مکانیسم خود فریبی،تلاش می کنند مشکلات رابطه را کوچکتر از واقعیت قلمداد کنند و با امید به تغییر کردن پارتنرشان و تغییر اوضاع، پیش بروند.

 

-عدم امنیت

برخی از افراد پیش بینی می کنند که اگر اقدام به جدایی کنند باعث می شود طرف مقابلشان دست به رفتارهای آسیب زننده بزنند و امنیت جانی، مالی، و روانی آن ها به خطر بیفتد. در این صورت تصمیم می گیرند که در رابطه سمی باقی بمانند تا از بروز بسیاری از وقایع خطرناک جلوگیری کنند.

 

-زمان

برخی از زوج‌ها نیز فکر می‌کنند چون زمان زیادی را در رابطه فعلی خود گذرانده‌اند، خروج از آن درست نیست و مثلا می‌گویند، برای جدایی سن‌شان خیلی زیاد شده است و به دردسرش نمی‌ارزد که به فکر ترک همدیگر باشند. درست است که زمان ما در ارتباط با دیگران گرفته می‌شود اما زمان سپری شده، تلف نمی‌شود و بخشی از زندگی و بلوغ ما را می‌سازد.

هر روز، ماه و سالی که در یک رابطه سپری می‌شود درس و تجربه‌ای با خود به همراه دارد. هر لحظه بخشی از گذشته شما می‌شود و تجربه روابط ناموفق دلیلی بر شرمندگی ما نیست. بلکه نشان می‌دهد ما جرئت و شجاعت ترک چیزهایی را که مؤثر و مفید نبوده‌اند، داشته‌ایم.

اکثر افرادی که در روابط سمی گیر کرده اند و قادر به تصمیم گیری صحیح نیستند به خود باور ندارند. به همین دلیل در رابطه ناکارآمد دچار فرسایش و در نهایت افسردگی مزمن یا انواع وسواس های فکری و عملی می شوند. مشکل اصلی این افراد آن است که در تلاش هستند در رابطه بمانند تا به دیگران ثابت کنند که زمان صرف شده در رابطه صحیح بوده و اشتباهات خود را با اشتباه بزرگتر توجیه نمایند. آنچه باید به خودتان ثابت شود وجود تمامی رفتارهای آسیب زا موجود به عنوان علائم و نشانه‌های راهنما در رابطه است نه ثابت کردن آنها برای دیگران و خانواده. دیدگاه ماندن در رابطه برای اثبات حقانیت خود هیچ کمکی به جز افزایش مشکلات بیشتر برای شما نخواهد داشت.

 

 اگر تشخیص و خارج شدن از رابطه ی سمی برای شما سخت است،دوره ی جذب فرد و رابطه ی دلخواه می تواند به شما کمک کند به شناخت مناسبی از خودتان و رابطه برسید و بتوانید از رابطه ی ناسالم خارج و یا آن را به رابطه دلخواهتان تفییر دهید. برای آشنایی با این دوره اینجا کلیک کنید.

 

 

از   3   رای
3

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.