چطور برای ورود به رابطه عاطفی جدید آماده شویم؟
    
تعداد بازدید: 993
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1402/2/25

برخی از افراد به اشتباه فکر می‌کنند که شروع یک رابطه عاطفی، نیازی به آمادگی ندارد و هر زمان که فرد بخواهد می‌تواند وارد رابطه شود. درست است که وارد شدن به رابطه برای اکثر افراد آسان است اما آیا مدیریت و پیش بردن رابطه عاطفی هم مثل شروع یک رابطه آسان است؟ قطعا خیر! ادامه دادن رابطه و مدیریت کردن آن، نیاز به مهارت‌آموزی و آمادگی دارد. اما چطور برای شروع یک رابطه آماده شویم؟

شما برای انجام دادن هر کاری، نیاز به آمادگی دارید.برای ورود به رابطه عاطفی نیز باید آمادگی لازم را داشته باشید. پس قبل از ورود به رابطه و حتی قبل ازآنکه به دنبال شخص مورد نظرتان باشید،لازم است مهارت‌های لازم را کسب کنید و برای ورود به رابطه آماده شوید. اگر مهارت‌های لازم را یاد نگیرید و وارد رابطه شوید، به احتمال زیاد شکست خواهید خورد و نمی توانید رابطه سالم، موفق و ماندگار داشته باشید. در این پست، چند گام برای کسب آمادگی لازم برای ورود به رابطه عاطفی را بیان خواهیم کرد.

 

تست میزان آمادگی برای رابطه عاطفی

اول از هر چیزی یک تست کوتاه با هم انجام بدهیم تا متوجه شوید که چقدر برای وارد شدن به رابطه عاطفی آمادگی دارید. به سوالات زیر پاسخ بدهید. هر چقدر تعداد پاسخ‌های مثبت‌تان بیشتر باشد، یعنی آمادگی تان بیشتر است.

 

آیا تمایل دارید وارد رابطه عاطفی شوید؟

اگر قبلا در رابطه بودید، آیا با جدایی‌تان کاملا کنار آمده‌اید و دیگر به رابطه یا شریک عاطفی قبلی‌تان فکر نمی‌کنید؟

به دنبال کسی نیستید که شما را از وضعیتی که در زندگی‌تان دارید نجات بدهد؟

اگر قبلا در رابطه آسیب دیدید، آن را پاکسازی و درمان کردید ؟ مثلا اگر قبلا از اعتمادتان سوءاستفاده شده است و شما شکاک و بدبین شده بودید، آیا این موارد را در خود برطرف کرده اید؟اگر هنوز هم درگیر این احساسات و باورهای منفی هستید، یعنی آمادگی رابطه جدید را ندارید.

آیا خودتان را دوست دارید؟

به خاطر احساس تنهایی نیست که وارد رابطه عاطفی می‌شوید؟

آیا از لحاظ سنی به بلوغ و آمادگی برای رابطه عاطفی رسیده‌اید؟

از زمان مجردی‌تان به اندازه کافی لذت برده‌اید؟

می‌دانید چه معیارهایی برای انتخاب شریک عاطفی یا همسرتان دارید؟

می‌توانید متعهد به یک نفر بمانید؟

می‌دانید که در رابطه باید هر دوتان به اندازه متعادل و کافی تلاش کنید و  می‌دانید که تلاش یک طرفه از جانب شما نتیجه‌ای نخواهد داد؟

می‌دانید که هیچکس کامل نیست و نباید به دنبال آدم بی‌عیب و نقص باشید؟

  

اگر قصد شروع یک رابطه را دارید حتما نکات زیر را بخوانید، آنها را عملی کنید و آمادگی شروع رابطه را کسب کنید.

 

 

از روی احساس تنهایی وارد رابطه نمی‌شوید

یکی از نشانه‌های داشتن آمادگی برای شروع رابطه این است که از روی احساس تنهایی وارد رابطه عاطفی نمی‌شوید. شما از زمان تنهایی و مجردی‌تان نهایت لذت را برده‌اید و به خودشناسی رسیده‌اید و حالا تصمیم دارید بقیه زندگی‌تان را در کنار یک نفر بگذرانید. اگر به خاطر فرار از تنهایی وارد رابطه نشوید، می‌توانید بین رابطه عاطفی و زندگی شخصی‌تان تعادل لازم را برقرار کنید و دچار وابستگی ناسالم نشوید. کنار آمدن با تنهایی و داشتن ارتباط خوب با خود در هر زمانی (چه زمانی که تنها هستید و چه زمانی که در جمع یا با شخصی هستید) باعث می‌شود ارتباط عاطفی بهتری نیز داشته باشید.

 

معیارهایتان را مشخص کنید

قبل از اینکه با کسی آشنا شوید، معیارهای خود را مشخص کنید. شما دوست دارید شریک عاطفی‌تان چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ مثلا دوست دارید خوش‌تیپ، خوش اخلاق، راستگو، پرانرژی، رمانتیک و… باشد. حالا که ویژگی‌هایتان را مشخص کردید،آنها را اولویت‌بندی کنید. مثلا اول از همه میخواهید که آن شخص حتما راستگو و خوش اخلاق باشد اما اگر چندان رمانتیک هم نباشد،مشکلی نیست. معیارهایتان را اولویت‌بندی کنید و یک تصویر ذهنی از شریک عاطفی آینده‌ خود در نظر داشته باشید.

 

عجله ندارید

اگر شما به این نکته پی برده اید که در رابطه نبودن، بهتر از بودن در رابطه‌های سمی است، پس عجله‌ای برای ورود به رابطه ندارید و به هر کسی که از راه برسد، سریعا جواب مثبت نمی دهید و قبل از آنکه وابسته شوید، به خودتان فرصت شناخت می دهید.

 

احساس ارزشمندی دارید

اگر برای ورود به رابطه عاطفی آماده باشید، میدانید که ارزشتان چقدر بالاست  و لیاقت بهترین ها را دارید، پس با هر کسی وارد رابطه‌ نمی شوید و یا خودتان را به خاطر یک نفر دیگر نابود نمی کنید. اگر رابطه ای نامناسب و سمی باشد از آن خارج می شوید.

   

از رابطه قبلی درسهای لازم را گرفته اید

قبل از اینکه وارد رابطه جدیدی بشوید، باید رابطه قبلی خود را پاکسازی کرده باشید. اگر هنوز درگیر رابطه قبلی و احساسات و مسايل آن باشید برای ورود به رابطه جدید آماده نیستید و در رابطه جدید نیز همان مشکلات و احساسات منفی را تجربه خواهید کرد و در رابطه جدید نیز موفق نخواهید شد. راه حل فراموش کردن رابطه قبلی، ورود به رابطه جدید نیست زیرا دوباره شکست خواهید خورد و آسیب بیشتری خواهید دید. لازم است ابتدا پاکسازی کنید و تغییرات لازم را در خودتان ایجاد کنید. 

 

از لحاظ روان شناختی مردان و زنان را می‌شناسید

قبل از اینکه کاری را شروع کنید ، باید از آن کار شناخت کافی را بدست بیاورید و آگاهی کسب کنید. مثلا زمانی که می‌خواهید یک وسیله الکتریکی را راه‌اندازی کنید، ابتدا دفترچه راهنمای آن را می‌خوانید و بعد آن راه‌اندازی می‌کنید تا اشتباه نکنید یا به دستگاه آسیبی نرسانید. برای وارد شدن به رابطه عاطفی و درست مدیریت کردن آن نیز لازم است که دفترچه راهنمای افراد را مطالعه کنید و درباره‌شان اطلاعات لازم را کسب کنید. درباره زنان و مردان شناخت بیشتری کسب کنید و از لحاظ روان شناختی از آنها، شخصیت‌شان و رفتارهایشان مطلع باشید تا بدانید چگونه باید درک‌شان کنید و چگونه باید با آنها رفتار کنید تا رابطه‌تان دچار مشکل نشود.

 

 

بدبین نیستید و باور دارید که آدم‌های خوب وجود دارند

برخی از افراد به علت درمان نکردن طرحواره‌هایشان، مثل طرحواره بدبینی و طرحواره بی‌اعتمادی و بدرفتاری و یا به خاطر روابط ناسالمی که داشته‌اند، متاسفانه به اشتباه بر این باور هستند که افراد خوب و مناسب دیگر وجود ندارند. خود همین طرز تفکر باعث می‌شود فرد از وارد شدن به رابطه و یا آشنایی با آدم‌ها اجتناب کند. وقتی اجتناب می‌کند، اصلا نمی‌تواند آدم خوب را پیدا کند و اصلا به دنبال آن نمی‌گردد. اگر هم وارد رابطه شود، به علت همین طرحواره‌های درمان نشده، ناخواسته مدام جذب آدم‌های سوءاستفاده‌گر و بدرفتار می‌شود و بیشتر این باور غلط در ذهنش تثبیت می‌شود. این افراد آمادگی وارد شدن به رابطه عاطفی را ندارند چون حتی اگر با فرد مناسب و خوب هم در رابطه باشند، با بدبینی‌های افراطی و بی‌دلیل‌شان، رابطه را خراب می‌کنند و به جدایی می‌کشانند. اگر حس می‌کنید این تله‌های ذهنی در شما نیز وجود دارد، توصیه می‌کنیم ازدوره ی تله های زندگی برای شناخت بیشتر،پاکسازی و درمان آنها کمک بگیرید.

 

می‌توانید مسئولیت اشتباهاتی که در روابط گذشته داشته‌اید را بر عهده بگیرید

اگر می‌توانید اشتباهات‌تان را ببینید و تشخیص دهید و می‌توانید برای رفع آنها گام بردارید، پس کمی از آمادگی برای رابطه عاطفی را دارید. چون یکی از مهارت‌های مهمی که افراد باید برای وارد شدن به رابطه داشته باشند، مهارت عذرخواهی کردن و پذیرفتن اشتباهات‌شان است. اگر این مهارت را نداشته باشید، هرگز نمی‌توانید رابطه بدون شکست و خوب داشته باشید.

 

نیازی به کسی ندارید که زندگی‌تان را هیجان‌انگیزتر کند

اگر خودتان نتوانید زندگی‌تان را هیجان‌انگیز کنید و یا اوضاع را تغییر دهید، شخص دیگری هم نمی‌تواند این کار را انجام دهد. همه مسئول زندگی خودشان هستند و نه مسئول زندگی دیگران. تا شما نخواهید و خودتان تلاش نکنید، کسی نمی‌تواند اوضاع را تغییر دهد. شاید با آمدن عشق جدید به زندگی‌تان کمی زندگی‌تان پرشور و نشاط می‌شود اما این حس و حال موقتی و گذرا است، چرا که هورمون‌های عشق اولیه در بدن‌تان فقط تا چند روز دوام می‌آورند و بعد دیگر تبدیل به عادت می‌شود و آن شور و شوق قبلی را نخواهید داشت. اگر بخواهید این شور و شوق را تا این حد حفظ کنید، باید مدام با افراد جدید وارد رابطه شوید تا تازگی عشق برایتان حفظ شود که قطعا انجام این کار صحیح نیست. پس این تازگی را نمی‌توانید با دیگران حفظ کنید، بلکه خودتان هم باید در حفظ این تازگی بکوشید و آن قدر به خودشناسی رسیده باشید که بتوانید با انجام کارهایی که دوست دارید و از آنها لذت می‌برید، زندگی‌تان را پرهیجان‌تر کنید.

 

آمادگی وارد شدن به رابطه را ندارید، اگر…

انتظار ندارید برای حفظ کردن رابطه‌تان خودش هم تلاش کنید. همه چیز را می‌خواهید یک نفره انجام دهید.

همچنان جذب افراد اشتباه می‌شوید و هنوز نتوانستید از این چرخه ناسالم تله‌های ذهنی‌تان خارج شوید.

فکر می‌کنید برای شاد و خوشحال شدن، نیاز به وارد شدن به رابطه عاطفی دارید.

فکر می‌کنید می‌توانید آدم‌ها را تغییر دهید و آنها را آن طور که خودتان دوست دارید بسازید.

کسی را می‌خواهید که زندگی‌تان را آن طور که می‌خواهید تغییر دهد.

دائما در حال فکر کردن به این موضوع هستید که کی وقت آن می‌رسد که وارد رابطه عاطفی شوید یا ازدواج کنید. تمام فکرتان درگیر این موضوع است.

هنوز درگیر شریک عاطفی قبلی خود هستید.

می‌خواهید هر کاری انجام دهید تا شخصی که عاشقش شدید را در رابطه حفظ کنید. حتی اگر در این مسیر زیاده‌روی کنید و به خودتان آسیب بزنید هم برایتان مهم نیست.

 

 

آمادگی برای شروع رابطه موضوعی بسیار گسترده و وسیع است و نمی‌توان همه این مطالب و آگاهی‌ها را در یک مقاله گنجاند. باید وقت بگذارید و دفترچه راهنماهای لازم را مطالعه کنید و بیاموزید و همچنین باید روی خودتان و مهارت‌هایی که لازم دارید کار کنید تا آمادگی لازم را کسب کنید.

اگر می‌خواهید آسیب نبینید و رابطه خوب و بدون شکست داشته باشید، ابتدا میزان آمادگی‌تان را برای وارد شدن به رابطه عاطفی بسنجید و سپس روی خودتان کار کنید تا آمادگی کامل را بدست بیاورید.در این مسیر برای کار کردن روی خودتان ممکن است به کمک حرفه‌ای متخصص نیاز داشته باشید که در این زمینه می‌توانید از دوره ی جامع جذب فرد و رابطه دلخواه کمک بگیرید. با شرکت در این دوره می توانید آمادگی لازم را کسب کنید.

 

از   4   رای
3.19

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.