چگونه رابطه خراب شده را درست کنیم؟
    
تعداد بازدید: 800
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1401/1/29

در دنیای امروز رابطه ها به شدت متزلزل شده و حفظ یک رابطه خوب، بسیار ارزشمند است. افراد به دلایل آگاهانه و خیلی وقت ها ناآگاهانه رابطه را خراب می‌کنند و زمانی که قصد درست کردنش را دارند با چالش های زیادی روبرو می‌شوند. درست کردن رابطه امکان پذیر است و فقط نیاز به آگاهی از ابعاد مختلف،شناخت خود و فراگیری اصول رابطه دارد.

گاهی اوقات یک رابطه عاطفی خیلی خوب، پرشور و هیجان انگیز شروع می شود،و مدتی هم به همین منوال ادامه پیدا می کند اما بعد از مدتی و به دلایلی آن رابطه عاطفی خوب، خراب می شود.

آیا فکر کردید چرا یک رابطه عاطفی به یکباره رو به ویرانی میرود؟اساسا در خراب شدن رابطه عاطفی چه کسی مقصر است؟چگونه می توان رابطه عاطفی خراب شده را ترمیم کرد؟

ترمیم رابطه شکست خورده زمانی عملی خواهد شد که شما علت اصلی اختلاف و تنش در رابطه تان را شناخته باشید. ریشه یابی و تحلیل در رابطه با عوامل شکست رابطه تان قطعا به شناخت و تقویت نقاط ضعف شما کمک خواهد کرد. هیچ رابطه ای بدون دلیل شکست نمیخورد. شاید مهارت طرفین در حفظ و نگه داری رابطه ضعیف بوده است و به مرور زمان مشکلات شاخ و برگ پیدا کردند. پس با دانش این که هیچ رابطه ای بی دلیل با مشکل مواجه نمیشود سعی در شناسایی و ریشه یابی مشکل رابطه خود باشید.

 

عوامل خراب شدن روابط

برای خراب شدن یک رابطه دلایل مختلفی مطرح می‌شود که برخی از مهم ترین و شایع ترین آن ها به شرح زیر می باشد:

 طرحواره ها

طرحواره ها از جمله دلایل مهمی است که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت. طرحواره ها ریشه ها و الگوهای ذهنی افراد هستند و در تمامی روابط افراد و در تصمیم ها و عملکرد و همچنین تعیین هــدف از زندگی نقش بنیادی دارند. این الگوها از کودکی و طبق رابطه ای که با والد اصلی که مسئولیت عمده ی رشد با او بوده ، شکل گرفته است. افراد طبق طرحواره هایی که دارند رفتار می‌کنند. برای همین هم هست که در بسیاری موارد مشاهده شده که اگر فردی در رابطه ای مشکلی دارد، در بقیه روابطش هم شرایط مطلوبی را تجربه نمی‌کند یا بالعکس.

 

 سبک دلبستگی

کودکی و سنین ابتدایی در شکل گیری سبک دلبستگی ما نقش عمده ای دارد. سبک دلبستگی به چند نوع تقسیم می‌شود و ما طبق این سبک های دلبستگی در روابطمان عمل می‌کنیم. سبک دلبستگی میان افراد هم در شکل گیری مراحل روابط عاطفی و هم در روابط حرفه ای و شغلی در روند پیشرفت رابطه تاثیر گذار است.

 آموزش غلط و الگوبرداری

از همان دوران ابتدایی رشد، کودک سعی دارد راه و روش زندگی کردن را یاد بگیرد و از رفتار والدین و اطرافیان الگو برداری می‌کند. اگر صمیمیت در خانواده وجود نداشته باشد و کودک رابطه های پر تنش را نظاره گر باشد و یا سبک ارتباطی والدین سازگارانه نباشد کودک و نوجوان الگوی مناسبی در دسترس نخواهد داشت. در نتیجه در روابط خودش هم همان الگوها را تکرار می‌کند و همان شیوه ی رفتار را ناآگاهانه ادامه می‌دهد؛ یا ممکن است سعی کند برعکس آن را انجام دهد و اینکه آیا رابطه مطلوب پیش برود یا خیر، پیش بینی پذیر نخواهد بود. زیرا افرادی که سبـک های ارتباطی مناسبی در دسترس نداشتند سبک رفتاری خودشان نیز افراطی خواهد بود

 

 توقعات و انتظارات

سطح توقعات افراد از یکدیگر در خراب شدن رابطه نقش مهمی دارد. این مسئله در مورد انتظارات غیر منطقی در روابط عاطفی نمود بیشتری دارد. اما بعضی اوقات انتظارات و توقعات چه بجا باشند چه نابجا باعث دلخوری و ناراحتی می‌شود.

 

چگونه رابطه خراب شده را درست کنیم؟

برای درست کردن رابطه خراب شده راهکارهایی وجود دارد که برخی از آن ها به شرح زیر هستند:

 

1.شناختن طرحواره های ارتباطی

افراد با الگوهای ذهنی خاص خود وارد رابطه می‌شوند و از هیچ کدام از آن ها اطلاعی ندارند. طبق طرحواره پیش می‌روند، خواسته و نیازهای خاص خود را مد نظر قرار می‌دهند و بعد توقع دارند فرد مقابل هم کاملا منعطف رفتار کند. خیلی از افراد حتی با طرحواره ی ایثار باعث خراب شدن رابطه می‌شوند. چون فردی را انتخاب می‌کنند که کاملا از وی سو ء استفاده کند و در نتیجه رابطه کارآمد نخواهد بود و شکست می‌خورند. برای شناخت طرحواره های خود اینجا کلیک کنید.

 

2.آگاهی کسب کردن

باید بدانید یک رابطه به چه دلیلی خراب شده و دیگر مانند روزهای اول مطلوب ارزیابی نمی‌شود؟ اگر از دلایل و ریشه های آن آگاه شوید می‌توانید رویکرد بهتری برای بهبود رابطه انتخاب کنید.

 

3.آموزش مهارت ارتباطی

برای داشتن رابطه ی خوب و حفظ شرایط مطلوب و دلخواه باید شیوه ی رفتاری مناسبی انتخاب کنید. واژه ی مناسب بکار بردیم تا به این نکته توجه کنید خیلی وقت ها زیادی توجه کردن، زیادی گذشت کردن و زیادی بها دادن هم روش مناسبی نیست. یک رابطه باید برای خود شما و فرد مقابل به طور میانگین خوب ارزیابی شود و همیشه امتیاز دادن به دیگری درست نیست. پس برای اینکه یک رابطه را درست کنید باید ضمن تقویت مهارت های ارتباطی شیوه ی ارتباطی مناسبی انتخاب کنید که بسته به موقعیت متفاوت است.

 

4.فرآیند دیدن و تغییر زاویه نگاه

وقتی قصد دارید یک رابطه را درست کنید باید خوب و بد را باهم ببینید و ارزیابی کنید. یک رابطه همیشه خوب و همیشه بد نیست؛ به این نحوه ی نگاه کردن فرآیند دیدن می‌گویند یعنی بازه ی زمانی را مد نظر قرار دهید نه همین اتفاقات ناراحت کننده ی اخیر را. این سبک نگاه کردن باعث می‌شود رابطه ی خود را بهتر ارزیابی کنید و برای درست کردنش اقدامات بهتری انجام دهید.

 

 5.مسئولیت پذیری

هر فردی مسئول رفتار خود و بخشی از خراب شدن رابطه است.اگر مسئولیت خودتان را مبنی بر اینکه شما نیز یک طرف این رابطه عاطفی هستید، نپذیرید و دائما به دنبال مقصر بگردید، هیچ اتفاق مثبتی برایتان نخواهد افتاد.پس مسئولیت آن بخش که خودتان خرابش کردید را بپذیرید وجهت شناخت و تغییر خودتان اقدام کنید.

 

6. گوش دهید

بدون قضاوت و بدون سو برداشت فقط به حرف های فرد مقابل گوش دهید، خودتان را جای او بگذارید تا بتوانید او و احساسش را درک کنید. اینگونه یک گام در جهت بهتر شدن رابطه برداشتید..

 

7.پذیرش بی قید و شرط

قرار نیست شما یک نفر را مطابق با آنچه می‌خواهید تغییر دهید، تغییر دادن افراد شدنی نیست،آنها را هکانگونه که هستند بپذیرید و از این فکر بیرون بیایید که درستش می‌کنم. تغییر افراد بسیار دشوار است حتی اگر خودشان تصمیم به تغییــر رفتار بگیرند این فرایند طولانی مدت است. مگر آنکه شما با تغییر خود و باورهایتان،ارتعاشتان را تغییر دهید تا رابطه و دنیای اطرافتان عوض شود.


 (با شرکت در چالش جذب عشق می توانید ارتعاش خود را تغییر دهید و عشق بیشتری در رابطه خود جذب کنید.)


 8. باورها و خاطرات و الگوها

هیچ رابطه ای با مرور شکست ها و تلخی ها رو به بهبودی نخواهد رفت و هیچ تغییری ایجاد نمی‌شود. اگر شما و طرف مقابلتان با همان باورها و الگوهای رفتاری ادامه دهید برای ایجاد تغییر و بهبود رابطه عاطفی باید در باورها و شناخت و الگوهای ذهنی تغییر ایجاد کنید تا رابطه درست شود.

 

9. از خودتان غافل نشوید

سعی کنید یک سبک زندگی مناسب برای خود داشته باشید و خود را به انجام آن مقید کنید. ورزش کنید، غذای دلخواهتان را درست کنید، موسیقی مورد علاقه خود را پخش کنید. با این روش ها سطح انرژی و ارتعاش خود را بالا خواهید برد،آرامتر خواهید شد و در انتخاب روش برخوردتان بهتر عمل خواهید کرد.

 

 

از دست دادن روابط شرایط سختی را برای افراد به وجود می آورد.گاهی توقع داشتن از افراد برای اینکه قوی باشند و ضعف نشان ندهند کار اشتباهی است. خراب شدن رابطه برای افراد اثرات زیادی مانند ار دست دادن انرژی ،اعتمادبنفس و احساس ارزشمندی به دنبال دارد و اگر آن رابطه پایان یابد،ممکن است تا مدتها درگیر احساساتی نظیر غم ،حسرت ،تنفر و خاطرات خوب و بد آن رابطه باشند.  ممکن است احساس خشم زیادی را تجربه کنند و احساس بی کفایتی و بی ارزشی داشته باشند.پس از همین امروز نسبت به شناخت و تغییر خود اقدام کنید و رابطه خود را ترمیم و بهبود ببخشید. برای اینکار نیاز به آموزش خودشناسی و پاکسازی دارید که ما در دوره جذب فرد و رابطه ی دلخواه به شما آموزش می دهیم. برای آشنایی با این دوره اینجا کلیک کنید

 

از   6   رای
4.34

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.