نشانه های عزت نفس پایین در رابطه
    
تعداد بازدید: 583
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1400/11/18

وقتی به عزت نفس پایین فکر میکنید، چه نشانه هایی به ذهنتان می آید؟ شاید دوستی را تصور کنید که خجالتی است و نمی تواند در جمع سخنرانی کند یا به یاد پرسش هایی بیفتید که افراد درباره ظاهرشان از شما می پرسند.اما این گونه نیست که همواره عزت نفس پایین نشانه های آشکاری داشته باشد.گاهی برای کشف این مشکل باید روابط اجتماعی و عاطفی فرد با دیگران را بررسی کنیم. در این نوشتار به بیان نشانه های عزت نفس پایین در روابط می پردازیم.

عزت نفس یکی از مهمترین شاخصه های کیفیت بخش به زندگی ماست، این احساس درونی نقش مهمی بر جنبه های گوناگون زندگی مان دارد.

پایین بودن این احساس در یک فرد، یعنی او خود را شایسته رسیدن به اهدافی که در زندگی تعیین کرده، نمی داند، در نتیجه خود را از زندگی شاد محروم می کند. عزت نفس پایین تاثیرات مخربی بر روابط عاطفی افراد دارد و آنها را از بهره مندی از رابطه ای مطلوب محروم می کند.

عزت نفس پایین اغلب ریشه در تجارب و تربیت دوران کودکی دارد.کودکانی که روابط مطلوبی با والدین نداشته اند و مدام از سوی آنها تحقیر و توهین می شنیده اند همیشه به خودشان شک دارند و توانایی ها و ارزش وجود خود را نادیده می گیرند. کودک همین عزت نفس لگدمال شده را با خود به بزرگسالی منتقل می کند .او در روابط و سایر تعامل هایش، این احساس ناخوشایند را به همراه خواهد داشت.

نشانه های عزت نفس پایین در روابط کدام اند؟

عزت نفس پایین در روابط عاطفی به شیوه های مختلفی بروز می یابد، به طور کلی می توان آنها را به صورت زیر عنوان کرد:

🔅 حسادت در رابطه

فردی که عزت نفس پایین دارد همیشه نگران است شریک عاطفی اش جذب دیگران شود، چون خود را شایسته و کافی نمی بیند، فکر میکند شریکش هر لحظه ممکن است او را رها کند و برود، پس از خودش حس حسادت نشان می دهد و چون شریکش نمی تواند در همه ی زمان ها در دسترسش باشد، مضطرب می شود.

این اضطراب و بی اطمینانی در نهایت به سوبرداشت و نتیجه گیری های غیر منطقی از رفتار طرف مقابل منجر می شود.

🔅 به دنبال تایید دیگران بودن

فردی که دچار این مشکل است مدام می کوشد تایید دیگران را بگیرد، او می خواهد جای خالی ارزشی را که برای خودش قائل نیست با تحسین دیگران پر کند، او در این راه از خواسته ها و نیازهایش چشم پوشی می کند.


اگر رابطه با عشقتان سرد شده، اگر میخواهید پیشنهاد ازدواج از عشقتان دریافت کنید حتمادر چالش جذب عشق ما شرکت کنید

برای دریافت این چالش اینجا کلیک کنید


🔅 احساس شرم و گناه

فردی با عزت نفس پایین به دشواری از دیگران کمک می طلبد چون حس میکند مزاحم دیگران است و از این بابت احساس گناه و شرم می کند.

🔅 ناتوانی در بیان احساسات و خواسته ها

افرادی که به عزت نفس پایین دچارند ترجیح می دهند مدام سکوت کنند و از خواست ها و نیاز های خود حرفی نمی زنند، چرا که می ترسند با بیان احساسات و خواسته هایشان طرف مقابل را ناراحت و از خود دور کنند.


 این مقاله جذاب را بخوانید🔻

تمریناتی برای خویشتن دوستی


 🔅 تلاش برای ماندن در روابط ناسالم

چنین افرادی اغلب در روابط سمی باقی می مانند، حتی وقتی می بینند طرف مقابل در حال سواستفاده از آنهاست، می ترسند رابطه ای را که دیگر تمام شده یا مضر است، ترک کنند.

🔅 حساسیت و زودرنجی

فردی با عزت نفس پایین اغلب تحمل انتقاد را ندارد و در برابر ناملایمات رابطه واکنش مناسبی نشان نمی دهد، برای مثال: وقتی طرف مقابل می خواهد مدتی تنها باشد، این درخواست را به معنای پس زده شدن تلقی میکند و فورا واکنش هیجانی نشان می دهد که این خود به بروز جدل منجر می شود. و نتیجه چنین جدال هایی نیز روشن است؛ کاهش بیشتر عزت نفس، چرا که فرد پس از روشن شدن رفتار غیر منطقی اش، دوباره خودش را سرزنش می کند.

 

برای درمان عزت نفس پایین چه می توان کرد؟

همانطور که در ابتدای مقاله بیان کردیم، عزت نفس پایین ریشه در کودکی فرد دارد، پس با بررسی دوران کودکی و مخصوصا رابطه با والدینش می توان عوامل آن را شناسایی و پاکسازی کرد.

یکی دیگر از کارهای که می توانید بکنید توجه به احساسات و مکالمات درونی خودتان است. عزت نفس پایین معمولا با سرزنش کردن خود همراه است. به جملات و کلماتی که به خود می گویید، توجه کنید و مواردی که باعث تحقیر وآزار شما می شوند از درون خود پاکسازی کنید.

در کنار این پاکسازی ها، کارهای کوچک اما تاثیرگذاری نیز وجود دارد که می توانید انجام دهید، به عنوان مثال یکی از آنها مطرح کردن خواسته ها و نیازهایتان با شریک عاطفی تان است، برای این کار از خواسته های ساده و کوچک شروع کنید مثلا از او بخواهید شما را در آغوش بگیرد.


 با این وجود پیشنهاد ما برای شما این است که دوره جذب فرد و رابطه دلخواه را شرکت کنید، ما در این دوره به شما آموزش می دهیم چطور عزت نفس خود را افزایش دهید و رابطه ی عاطفی تان را بهبود ببخشید و یا فرد دلخواهتان را جذب کنید.

برای آشنایی بیشتر با این دوره اینجا کلیک کنید


 

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.