علل ترس از ازدواج
    
تعداد بازدید: 1650
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1400/6/23

یکی از بزرگترین تصمیمات زندگی هر فرد تصمیم به ازدواج است؛درحالی که برای خیلی از افراد ، می تواند اتفاقی هیجان انگیز و خوشحال کننده باشد،برای خیلی از افراد دیگر ممکن است یکی از بزرگترین ترس های آنها در طول زندگی باشد.اما چرا بعضی از افراد از ازدواج میترسند؟آیا شما نیز چنین ترسی دارید؟

با اینکه ازدواج یکی از جنبه های مهم زندگی هر شخص است و همه دوست دارند ازدواجی عالی و سالم داشته باشند اما افرادی هستند که از ازدواج دوری میکنند و یا بدون آنکه بدانند در سطح ناخوداگاه از آن میترسند و زمانی که شرایط ازدواج برای آنها فراهم می شود دچار اضطراب،نگرانی و ترس می شوند و خودآگاه یا ناخوداگاه از آن دوری کنند یا بصورت ناخوداگاه موانعی برسر راه آنها ایجاد شود که نتوانند به این هدف برسند.

این ترس با ترس از عاشق شدن متفاوت است، کسی که ترس از ازدواج دارد حتی زمانی که با یک نفر در ارتباط عاطفی بوده و او را دوست دارد، به محض مطرح شدن ازدواج عصبی و پرخاشگر شده و می خواهد هرچه سریعتر بحث ازدواج را تمام کند و حتی برخی دیگر ممکن است با مطرح شدن ایده ازدواج و تعهد، رابطه عاطفی خود را نیز قطع کنند.

 چنین افرادی به محض جدی شدن روابط عاطفی، از شریک احساسی خود فاصله میگیرند و حتی ممکن است روابط عاطفی خود را به مسخره ترین حالت پایان دهند.

 ممکن است به دنبال کسانی بروند که امکان ازدواج با آنها غیرممکن و دشوار است و یا حتی ممکن است در روابط مطلوبشان نیز احساس خطر کنند و با عناوینی مانند " من به درد تو نمی خورم" یا "من لایق تو نیستم" به رابطه پایان دهند.

علل ترس از ازدواج:

 

-بزرگ شدن در محیط خانوادگی تنش زا همراه با رویدادهای ناخوشایند بین والدین می تواند در کودکی این باور را شکل دهد که اساسا ازدواج آسیب زا بوده و نباید به سراغ آن رفت و هرچه این تجربه های ناخوشایند،آزارها، محدودیت ها و کشمکش ها بیشتر تکرار شود ارتباط بین ازدواج و آسیب در ذهن کودک مستحکم تر می شود و به مرور زمان، فرد ازدواج را هم پای درد و آسیب می پندارد و از آن می ترسد.

-گاهی افراد در محیط خانوادگی سالمی رشد کرده اند اما در مرحله ای از زندگی، با شنیدن تجربه های ناخوشایند دیگران، فرد بیشتر ازدواج ناموفق را می بیند و باورهای منفی درمورد ازدواج در ناخوداگاه او شکل میگیرد.

-تجربه ی دلبستگی ناایمن یکی دیگر از دلایل شکل گیری ترس از ازدواج می باشد. کودکی که از محبت مادری بی نصیب می ماند و دلبستگی ناایمن در او شکل میگیرد، این الگو در کودک شکل میگیرد که به دیگران دلبسته نشود زیرا دلبستگی را ناایمن و بی پاسخ می پندارد.چنین فردی در بزرگسالی از دلبستگی های طولانی مدت و ازدواج فرار میکند.

-افرادی هستند که به دلیل ترس از مسئولیت،تعهد و محدودیت دچار ترس از ازدواج می شوند.آنها تصور میکنند ازدواج یعنی از بین رفتن حریم شخصی، از بین رفتن آزادی های شخصی و صدها مسئولیت دیگر و این میزان از ترس باعث می شود که از ازدواج دوری کنند.

-افسردگی،عدم اعتمادبنفس، ترس از شکست، عزت نفس و خودباوری ضعیف، اضطراب، عدم اعتمادبنفس جنسی، تردید درباره ی جذابیت خود و ... از دلایل دیگر ترس از ازدواج افراد می باشد. 

 

 راه های مقابله با ترس از ازدواج:

-قبل از هرچیزی باید خودتان و خواسته هایتان را بشناسید، باید مطمئن شوید که میخواهید زندگیتان را با فرد دیگری تقسیم کنید. برخی از افراد نمی توانند تعهد را قبول کنند و دلیلش این است که نمی توانند تصمیم بگیرند که آیا واقعا کسی را می خواهند یا نه!

-واقعیت این است که همه ی ما به یک اندازه در معرض شکست عاطفی هستیم مگر آنکه خود را بشناسیم، باورها و الگوهای ذهنی اشتباه خود را شناسایی و از ذهنمان پاک کنیم.

-اگر کودک درونتان آسیب دیده است حتما این آسیب های نقش بسته در درونتان را پاکسازی و کودک درونتان را شفا دهید.

-خاطرات و احساسات منفی مربوط به شکست های عاطفی و روابط ناموفق خود را از ذهنتان پاک کنید.

-دوستانی را انتخاب کنید که ازدواج موفق داشته اند و الگوهای خود را در این زمینه تغییر دهید.

-ترس های خود را ریشه یابی کنید و عوامل ایجاد ترس در خود را پیدا کنید. آیا این ترس ها نتیجه ی درونی کردن روابط ناموفق خودتان یا دیگران است؟ یا مشکلات رابطه ی پدر و مادرتان شما را تحت تاثیر قرار داده؟

"کشف منبع اصلی ترس شما گامی مهم در پاکسازی ترستان می باشد."


 اگر خودتان نمی توانید ترستان را ریشه یابی  کنید

✔اینجا کلیک کنید✔

ما به شما اموزش میدهیم چطور خودشناسی کنید و ترس ها و موانع ازدواج خود را پاکسازی و برطرف کنید


 -باید حقایق زندگی را درک کرد، زندگی هیچ شخصی در هیچ جای دنیا کامل نیست، زیرا هیچ انسانی کامل و بی نقص نیست و در زندگی متاهلی نیز ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید. نگاه رویایی خود را نسبت به ازدواج تغییر دهید. 

-قبل از ازدواج به بلوغ عاطفی و فکری برسید و با شناخت مناسب یک انتخاب درست داشته باشید و با هیجان و از روی ترس، وابستگی و ناامیدی وارد رابطه نشوید و ازدواج نکنید.

 

 

 

 

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.