کنترل گری در روابط عشق را نابود میکند
    
تعداد بازدید: 1033
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1399/12/28

آیا شما جزء افرادی هستید که مدام شریک احساسی خود را چک می کنید؟آیا در روابطتان فرد کنترل گری هستید؟ آیا بخاطر رفتار کنترل گری شما پارتنرتان از شما دوری می کند؟

اگر می خواهید بدانید که شما نیز یک فرد کنترل گر هستید یا خیر، با ما همراه باشید و ادامه مطلب را بخوانید.

ویژگی های یک فرد کنترل گر چیست؟

یک فرد کنترل گر مدام دوست دارد بداند که قرار است چه اتفاقی برایش رخ بدهد،کی قرار است رخ بدهد و چگونه رخ بدهد، درواقع آینده ی غیرقابل پیش بینی او را آزار می دهد.برای هرچیزی خیلی دقیق و جزئی برنامه ریزی می کند و اگر جیزی طبق برنامه اش پیش نرود بسیار ناراحت می شود.او به جزئیات بسیار اهمیت می دهد و مدام به انها فکر می کند و معتقد است همیشه یک راه برای انجام کارها وجود دارد و آن هم راهی است که او پیشنهاد می کند.

مدام در حال انتقاد است آن هم انتقاد تخریب گر که حتی گاهی به تحقیر کردن هم میرسد.

دوست دارد همیشه رهبر و رئیس باشد، دیگران به او میگویند"بسختی می توان تورا راضی کرد".

چنین افرادی دوست دارند که دیگران طبق خواست او کارها را انجام دهند.از تغییر گریزان هستند، غافلگیری را دوست ندارند. به سختی می توانند اعتماد کتند و زود مضطرب و نگران می شوند.تفکر یک فرد کنترل گر این است که: "همه یا هیچ"

یاچیزی که من میگویم درست است یا هیچ!

یا کاری بی نقص انجام می شود یا فایده ای ندارد!

یا تو تمام حرف های من را گوش میدهی یا اگر گوش ندادی پس من را دوست نداری!

 

 

چرا یک فرد کنترل گر می شود و به کنترل گری تمایل دارد؟

تمایل به کنترل گری ریشه در ترس و اضطراب دارد.افراد کنترل گر دوست دارند امور را در دست بگیرند تا احساس امنیت کنند. اگر این احساس ترس و عدم امنیت بیش از حد باشد انها تمایل دارند که حتی کنترل کارهایی که در دست انها نیست مانند کنترل رفتار دیگران را داشته باشند. این تمایل شدید به کنترل به این علت در افراد به وجود می آید که در خانواده هایی پرورش یافته اند که همه چیز غیرقابل پیش بینی و ترسناک بوده و به آن کودک احساس امنیت داده نشده و در نتیجه کودک تصمیم می گیرد در آینده چنین چیزی را تجربه نکند و حالا به طور افراطی تمایل شدید به کنترل امور و اطرافیان دارد که دیگر آن حس ترس و عدم امنیت را تجربه نکند.

گاهی این تمایل شدید به کنترل گری ریشه در کمال گرایی افراد دارد،که البته ریشه کمال گرایی نیز همان ترس و اضطراب می باشد‌

زیرا چنین افرادی به ریسک کردن تمایلی ندارند و قبل از انجام هرکاری از توانایی خود برای انجام آن کار مطمئن می شوند‌. یک فرد کمال گرا برای خود و دیگران استانداردهای بالایی را انتخاب می کنند و با انتقاد کردن و غر زدن سعی می کنند و خود و دیگران را کنترل کنند.

این را هم بدانیم که همه ی کمال گراها کنترل گر نیستند!

اما رفتار کنترل گرانه اغلب منجر به ایجاد مشکلاتی در روابط می شود و باعث می شود احساس ناامنی و ترس بیشتری را در آنها ایجاد کرده و در یک چرخه باطل گیر بیفتند.

آنچه مشخص است این است که افراد کنترل گر هم خود را رنج می دهند هم این رنج را به دیگران تحمیل میکنند.

 

Þ

 

کنترل گری جز سردی و تلخی، نتیجه ی دیگری به همراه ندارد.

شخص کنترل گر بر این باور است که با نظارت و کنترل دقیق فرد مقابل می تواند اورا مجبور کند مطابق الگوهای ذهنی او رفتار کند تا بتواند بیشتر دوستش داشته باشد اما چنین جیزی یک  توهم است. و یک شخص نمی تواند مدام تحت کنترل یک شخص دیگر باشد و از این رفتار رنج می برد.

در چنین روابطی عشق مدت زیادی دوام نمی آورد و آن رابطه رو به سردی و نابودی می رود.

 

چطور می توانید رفتار کنترل گرایانه ی خود را کنار بگذارید و رابطه خود را نجات دهید؟

ابتدا لازم است ترسهای خود را بشناسید، قدرت پذیرش خودرا بالا ببرید و انعطاف پذیر باشید.

این را بدانید که نمی توان به جای همه فکر کرد و تصمیم گرفت، باید یاد بگیرید به دیگران اعتماد کنید.این را بپذیرید که نیاز به کنترل همه چیز نیست و عدم امنیت و ترس را درون خود پاک کنیدو یاد بگیرید که فقط می توانید خودتان را کنترل کنید آن هم به روش صحیح .پس خود را بشناسید و تغییر کنید.

اگر تمایل دارید که رفتار کنترل گری خود را تغییر دهید و رابطه تان را نجات دهید می توانید با شرکت در دوره جذب فرد و رابطه دلخواه آموزش های لازم را کسب کنید و ترس های خود را پاکسازی کنید و رفتار خود را تغییر دهید.

برای آشنایی و ثبت نام در دوره جذب فرد و رابطه دلخواه

اینجا کلیک کنید.

 

از   1   رای
10

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.