تله های زندگی
    
تعداد بازدید: 1352
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1439/12/11

آیا مدام افرادی را جذب میکنید که با شما سرد برخورد میکنند؟احساس میکنید نمی توانید به خواسته هایتان برسید چون محکوم به شکست هستید؟ آیا همیشه حس کرده اید برای زندگی کردن نیازمند دیگری هستید و به دیگران وابسته می شوید؟

لابد به خود می گویید این تقدیر من است و محکوم به اینگونه زندگی کردن هستم!

اینها همه "تله" هستند!

 

با بررسی انواع تله ها(طرحواره ها) می توانیم به این موضوع پی ببریم که پیام هایی که در کودکی در ذهن ما نقش بسته اند و به الگوها و باورهای ذهنی ما تبدیل شده اند در بزرگسالی چه تاثیری بر زندگی و روابط ما دارند.

 

اما تله یا طرحواره چیست؟

تله ها پیام هایی هستند که از همان نوزادی یعنی قبل از آنکه کودک قادر به سخن گفتن باشد از برداشت هایی که از رفتار اطرافبان و بخصوص پدر ومادر در ذهن ناخوداگاه نقش بسته و باعث تحمیل محدودیت هایی بر فرد شده و تاثیرات بسیار زیاری بر زندگی و رفتار انسان میگذارد.

درواقع این پیام ها در ذهن کودک به باورها و الگوهای تکرار شونده ای تبدیل می شوند و کودک در موقعیت های مشابه بر اساس این الگوها رفتار میکند و رفته رفته به تجربه های بعدی شخص اضافه میشوند.گاهی نیز این الگوها در ادامه ی مسیر زندگی یک فرد شکل میگیرند و روی افکار، احساسات و عملکرد فرد نقش بسزایی دارند.

در اصل طرحواره ها برداشت های اشتباه یک انسان از رفتار و نوازش های پدر و مادر و اطرافیان خود مخصوصا در کودکی (۵ سال اول زندگی) می باشند که در بزرگسالی بر طبق آنها رفتار میکنند.

این طرحواره ها به شکل یک الگوی تکرار شونده بصوزت مداوم در زندگی جریان می یابند و مدام اتفاقات مشخص و مشابه برای فرد رخ میدهد و ممکن است فرد آنها را پذیرفته و تقدیر خود بداند و مدام طبق این الگوها رفتار کند و گمان میکند راه حلی برای آنها وجود ندارد.برخی از این طرحواره ها که براساس خاطرات و اتفاقات تلخ و ناگوار زندگی شکل گرفته اند هسته ی اصلی اختلال شخصیت می باشند.

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید

 

 

در اینجا مثال هایی از تاثیراتی که تله ها یا همان طرحواره ها بر روی یک فرد میگذارند خواهیم گذاشت.

شخصی که مدام احساس افسردگی کند، غمگین است، احساس پوچی و ناراحتی دارد، کسی که خودش را دوست داشتنی نمی بیند و خودش را بی ارزش می داند، احساس میکند در زندگی یک قربانی بیش نیست و این حس قربانی بودن همیشه همراه اوست و دیگران را اولویت قرار میدهد و همیشه سعی دارد دیگران را راضی نگه دارد و توانایی نه گفتن ندارد پس مدام در حال اطاعت کردن می باشد. بخاطر ترس از آسیب دیدن و احساس ناامنی داشتن و ترس از رها شدن به دیگران نزدیک نمی شود و از برقراری رابطه دوری میکند.

بخاطر ترس از تنهایی و رها شدن به دیگران می چسبد اما همزمان آنها را از خود می راند. اعتماد بنفس و عزت نفس پایینی دارند و ...؛ بخاطر وجود همین تله ها و طرحواره هاست که از کودکی در ذهن آنها نقش بسته است.

این افراد از همان کودکی اجازه ابراز وجود و همچنین اجازه ابراز احساسات و هیجانات و بیان خواسته های خود را نداشتند.

در خانواده ای بدنیا امده اند که رابطه والدین خالی از عشق و محبت بوده و کودک بدرستی از آنها عشق و نوازش دریافت نکرده است. یا ممکن است در خانواده ای بدنیا آمده باشند که آنها منتظر بدنیا آمدن یک پسر بوده اند یا بالعکس.

همه ی این مثال ها و بسیاری دیگر که در این مقاله نمی گنجد نمونه هایی از تاثیرات تله ها بر افراد و عوامل ایجاد کننده انها در کودکی می باشد.

 


 

این سوال پیش می آید که آیا یک انسان محکوم به زندگی کردن با این تله هاست یا می توان آنها را بی اثر کرد؟

در پاسخ باید بگوییم می توان با شناخت خود و آگاهی از این تله ها و ریشه یابی آنها در کودکی آنها را بی اثر کرده و زندگی خود را تغییر داد.

از طرف گروه زندگی مثبت دوره ای با عنوان تله های زندگی تهیه شده است که این تله ها را بصورت کامل شرح داده و برای پاکسازی و بی اثر کردن آنها روش هایی را معرفی کرده ایم که میتوانید با شرکت در این دوره ها از آنها بهره مند شوید و زندگی خود را تغییر دهید وآنطور که دوست دارید و لایق شماست زندگی کنید.

 

برای کسب اطلاعات بیشترو ثبت نام اینجا کلیک کنید.

 

 

از   0   رای
0

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.