تله های زندگی یا طرحواره ها
    
تعداد بازدید: 3322
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1439/9/27

طرحواره ها یا تله های روانی اولین بار توسط جفری یانگ در روانشناسی مطرح شد که به زندگی هر فرد از کودکی تا بزرگسالی می‌پردازد و مسايلی را بررسی می‌کند که برای او مشکل ساز بوده اند ، از طرف گروه زندگی مثبت دوره ای با عنوان تله های زندگی برای افرادی که می خواهند روی جنبه های مختلف زندگی و مخصوصا روابط عشقی و عاطفی بیشتر پاکسازی کنند و مسائل باقیمانده را حل کنند ، تهیه شده است که از لینک زیر می توانید اطلاعاتی در مورد آن کسب نمایید .

 

تله های زندگی 

 

 

 

تله های زندگی در دوران کودکی به وسیله باورها و الگوهای مشخصی در ذهن کودک درون اندازی و نهادینه می شوند و در دوران بزرگسالی بر تمام زندگی فرد تاثیر گذاشته ، او را از رشد و رسیدن به کمال و داشتن آرامش حقیقی باز می دارند و احساسات و عواطف او را تحت تأثیر شدیدی قرار می‌دهند .

 

 برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره تله های زندگی کلیک کنید

 

 

به این مثال ها توجه کنید :

 من در زندگی همیشه توسط افرادی که دوستشان داشتم ترک شدم و آنها مرا تنها گذاشتند . همیشه در زندگی‌ خواسته‌های دیگران را به خواسته‌های خودم ترجیح دادم ولی باز هم چیزی نصیبم نشد .

بیشتر اوقات احساس بی ارزشی داشتم و احساس می کنم برای دیگران مهم نیستم.

من هر روز منتظر اتفاقات بدی هستم که جان خودم و خانواده ام را به خطر بیندازد .

 من زندگی خوبی دارم ، انسان موفقی هستم اما نمی توانم درست زندگی کنم و حالم خوب نیست .

 یک الگوی تکراری در روابط عاشقانه من وجود دارد و آن این است که کسی مرا دوست ندارد و به من توجهی نمی کند و روابط من به سرعت خراب می شود یا افراد مهم زندگی من غیب می شوند.

احساس می کنم بقیه می خواهندد به من آسیب بزنند .

از حضور در اجتماع و مکان های شلوغ وحشت دارم .

 

تعریف تله ها از دیدگاه روانشناسی :

 تله یا طرحواره بیانگر مجموعه‌ای از الگوهای فکری یا رفتاری است که فرد نا خودآگاه در زندگی از خود نشان می دهد و در واقع تعریف او از جهان پیرامونش است . این طرح‌ها می‌توانند بر زندگی فرد در دوران کودکی، نوجوانی و بزرگسالی تأثیر گذاشته و زندگی او را تخریب نمایند . اتفاقات و تجربه های تلخ دوران کودکی باعث ایجاد باورها و الگوی اشتباه درفرد می شود . تله های زندگی به دلایل مختلفی در ما ایجاد می شوند اما علت اصلی آنها شرایط کودکی و باورها و احساساتی است که در آن زمان به واسطه تعامل با خانواده ، دوستان و محیط اطراف در ما ایجاد شده و این باورها ما را در یک دوره با لوپ تکراری از رفتارهای ناسالم گیر می اندازد و باعث می شود در بزرگسالی تجربه‌های مشابه کودکی داشته باشیم و زندگی دلخواه خودمان را تجربه نکنیم .

 

انواع تله ها :

چند نمونه از طرح واره ها و پیام هایی که آنها برای شما دارند را در زیر آورده ایم تا با آنها آشنا شده و با دوره تله های زندگی همراه شده و آنها را حل و فصل نمایید.

 

تله رهاشدگی :

 از اینکه کنترل زندگی تان را از دست بدهید ، تنها بمانید و عزیزانتان شما را ترک کنند و از پیش شما بروند ، ترس دارید و قویا به اطرافیان خودتون می‌چسبید و توانایی تنها زندگی کردن و لذت بردن از زندگی را به تنهایی ندارید . پس نگران رها شدن و تنها ماندن هستید . این موارد اعتماد به نفس و عزت نفس شما را به شدت کاهش می دهد . معمولاً در روابط عاطفی دچار مشکل می‌شوید و توجه و محبت کافی  را از طرف مقابل ه اندازه کافی دریافت نمی کنید . معمولا شخص مهم زندگیتان ، شما را ترک می‌کند  و شما همیشه در حسرت روابط خوب و پایدار هستید .

 

برای انجام تست تله رها شدگی کلیک کنید 

 

تله نقص و شرم:

 به شدت احساس بی ارزشی و حقارت می کنید ، چون تصور می‌کنید پر از عیب و نقص هستید . خود را فرد ارزشمندی نمی‌دانید . با خودتان به طرز نامناسبی صحبت می‌کنید . مرتب از خودتان انتقاد می‌کنید و اگر از شما انتقاد شود به شدت به هم می ریزید . فکر می کنید لایق هیچ کس و هیچ چیزی نیستید و دیگران هم شما را دوست ندارند و ارزشی برای شما قائل نمی شوند . ممکن است با ایراد گرفتن از دیگران احساس حقارت و نا خوب بودن خود را پنهان کنید .

 

 برای انجام تست تله نقص و شرم کلیک کنید 

 

تله آسیب‌ پذیری :

غالباً می‌ترسید و احساس ناامنی دارید . به شدت نگران این هستید که مشکلات مالی ، کاری ، سلامتی  یا قانونی بر سر راه شما قرار بگیرد و شما را نابود کرده ، به شما آسیب بزند . دوست دارید پدر یا همسر قدرتمندی داشته باشید که از شما در مقابل خطرات محافظت کند . مضطرب هستید و نمی‌توانید از زندگی‌تان لذت ببرید و ممکن است دچار اعتیاد بشوید . به شدت تلاش کنید که امنیت داشته باشید . از انجام کارهای خطرناک دوری می کنید و ترس در زندگیتان غالب است و شما را محدود می‌کند و اجازه پیشرفت به شما نمی دهد .

 

برای انجام تست تله آسیب پذیری کلیک کنید 

 

تله اطاعت :

نیاز دارید با اطاعت کردن و فرمانبرداری از بقیه آنها را خوشنود کنید . توجه و مهر همه را به خود جلب کنید به دیگران اجازه می‌دهید شما را کنترل کنند . نظرتان را به روشنی بیان نمی کنید و نظر دیگران را به شدت مورد توجه قرار می دهید و اجازه می دهید دیگران بر شما تسلط داشته باشند .

 

برای انجام تست تله اطاعت کلیک کنید 

 

 تله محرومیت (بازداری) هیجانی :

اگر در این تله گیر افتاده باشید نمی توانید احساسات و هیجانات خود را به روشی درست و خودجوش بیان کنید. اینکه به دیگران ابراز علاقه کنید برای تان دشوار است . حتی اگر بخواهید ابراز علاقه و محبت دیگران را هم جلب کنید، باز هم نمی‌توانید این کار را انجام دهید . به طور کلی شما به استدلال و منطق بیشتر از هیجان و احساسات توجه می‌کنید و فکر می کنید که نباید احساسات خود را بیان کنید.

 

برای انجام تست تله محرومیت هیجانی کلیک کنید 

 

 تله شکست:

شما خود را محکوم به شکست و عدم موفقیت می دانید. چون فکر می کنید شایستگی ، توانایی و مهارت های کافی برای رسیدن به اهدافتان و موفقیت را ندارید . احساس می کنید دیگران از شما سر تر و برترند و دستاوردهای خود را معمولاً نمی بینید . این طرحواره در محیط کار و مسائل شغلی زیاد دیده می شود .

 

برای انجام تست تله شکست کلیک کنید 

 

 برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره تله های زندگی کلیک کنید

 

 

 تله بی اعتمادی یا بدرفتاری :

همیشه مراقب خود هستید که مبادا دیگران به شما آسیب بزنند ، به شما خیانت کنند ، و یا مورد سوء استفاده یا بدرفتاری دیگران قرار بگیرید . معمولاً احساس اطمینان و اعتماد نسبت به دیگران  در شما پایین است و همیشه احساس تهدید شدن از طرف دیگران را دارید . اعتماد کردن به دیگران برایتان دشوار است . به قصد و نیت دیگران شک دارید و احساس می کنید که دیگران در جهت مخالف شما حرکت می کنند و می خواهند به شما آسیب بزنند.

 

 برای انجام تست تله بی اعتمادی کلیک کنید 

 

تله آمیختگی :

 به قدری به والدین ، همسر، فرزند  یا دوستانتان می چسبید و با آنها یکی می شوید که معمولاً خودتان را نمیشناسید . مخالفت با نظر دیگران برایتان بسیار دشوار است و معمولاً با آنها موافقت می کنید . احساس می کنید که والدین ، همسرت، حتی فرزندتان در درون شما زندگی می کنند و شما هیچ استقلالی از خود ندارید. همچنین هیچ شناختی از خود و نیازهای تان هم ندارید .

 

 

تله استحقاق ( بزرگ منشی ) :

 خودتان را فرد بزرگ و مهمی تصور کرده و تمام خط قرمزها را رد می‌کنید . از دیگران طلبکارید و می‌خواهید دیگران را کنترل کنید و هر جوری که دوست دارید رفتار کنید. فکر می کنید به هر طریقی که شده باید به خواسته هایتان برسید . دوست ندارید کارهای تکراری و روتین انجام دهید . نیاز دارید که اجباری در کار کردن برای شما وجود نداشته باشد . ممکن است به راحتی قوانین را نقض کنید و هر کاری که دلتان بخواهد را انجام دهید . این رفتار خودخواهانه ممکن است شما را در مسائل مختلفی گرفتار کند.

 

برای انجام تست تله استحقاق ( بزرگ منشی ) کلیک کنید 

 

 تله بدبینی :

 شما بد بین هستید و به چیزهای منفی بیش از چیزهای مثبت فکر می‌کنید . همیشه در صدد کنترل آینده هستید و اگر نتوانید آینده را تصور یا پیش‌بینی کنید ، احساس بدی پیدا می‌کنید . اگر کاری خوب پیش برود ،  فکر می کنید موقتی است و همه چیز به زودی از بین می‌رود . همیشه فکر می کنید در پس هر خنده گریه است و دنیا جای ناامنی است .

 

تله تنبیه :

 خیلی به خود سخت می گیرید و اگر کار نادرستی انجام دهید خود را  تنبیه و مجازات می‌کنید .و دیگران را هم به خاطر اشتباه شان مجازات می‌کنید . ممکن است از دست خودتان به شدت عصبانی شده و در صورت انجام کار اشتباهی به شدت از خودتان انتقاد کنید یا احساس گناه و شرمندگی داشته باشید . اگر احساس نیاز به این اتفاق بدی برای تو افتاده یا کسی در حقیقت آوری کرده احساس می کنید که این حق شما بوده که این اتفاق برای شما بیفتد

 

 تله وابستگی :

 احساس می کنید نمی توانید به تنهایی از خودتان مراقبت کنید . به قضاوت ها و تصمیم گیری هایتان ایمان ندارید و نیاز دارید دیگران از شما حمایت کنند . خانواده ، دوستان ، همسرو فرزندان شما به عنوان یک فرد بالغ باید از شما حمایت و حفاظت کنند .  به دیگران می چسبید . تا آنجا که امکان دارد مسئولیت چیزی را قبول نمی کنید و مدام دچار استرس اضطراب و ناامیدی می شوید و تنها راه برای شما داشتن همسر یا فرزندان و دوستان قوی هست که به شما احساس قدرت بدهد .

 

برای انجام تست تله وابستگی کلیک کنید 

 

تله خویشتنداری ناکافی :

 شما تکانشی عمل می‌کنید و زندگیتان تحت کنترل تکانه های هیجانی شماست . تمرکز کردن برایتان دشوار است زیرا مدام ذهن شما تکانش ایجاد می‌کند . دوست دارید به کارهای مختلفی مشغول باشید . بر روی هیجانات خود کنترل ندارید و بر اساس هیجان رفتار می کنید چون به پیامد رفتارتان فکر نمی‌کنید . با قانون مشکلات دارید  و زندگیتان پر از خشم و آشفتگیست . ممکن است به سمت انواع اعتیاد ها بروید .

 

 

 تله طرد (انزوای ) اجتماعی :

 شما در موقعیت هایی که در جمع و اجتماع  قرار میگیرید ، دچار اضطراب و استرس می شود . برای همین منظور از دیگران دوری می کنید .از شرکت در جمع خودداری می کنید . احساس می کنید شما شبیه دیگران نیستید و ارزش پایینی دارید .می ترسید دیگران به شما آسیب بزنند یا شما به اندازه کافی در جمع خوب نباشید . اگر در جمعی قرار گرفتید ممکن است که تظاهر به دوست داشتنی بودن یا دوست داشتن دیگران بکنید تا تایید شوید ، در حالی که به آنها علاقه ندارید . مشاغل خود را طوری انتخاب کنید که زیاد در اجتماع یا در معرض دید نباشید .

 

برای انجام تست تله طرد اجتماعی کلیک کنید 

 

تله معیارهای سختگیرانه :

 از خودتان انتظار زیادی دارید . کمال گرا هستید و استانداردهای بالایی را برای خودتان قرار داده اید و احساس می کنید همیشه باید مشغول انجام کاری باشید و به نتیجه برسید ، برنده و پیروز و قدرتمند باشید و همه چیز را در حالت عالی نگه دارید . همه از شما راضی باشند و اگر این اتفاق نیفتد به شدت خود را تنبیه و یا سرکوب می کنید . اگر دیگران از شما انتقاد کنند به شدت به هم می‌ریزید .

 

برای انجام تست معیارهای سختگیرانه کلیک کنید  

 

تله تایید طلبی :

 برای تان بسیار مهم است که دیگران شما را دوست داشته باشند و شما را تایید کنند و اگر کسی از دوستان آشنایان و غریبه ها شما را تایید نکند و شما را پس بزند به شدت ناراحت می‌شوید و از دیگرانی رنجید یا گاهی پرخاش می کنید .و همیشه منتظر موافقت دیگران با نظر و پیشنهادات خود هستید .

 

 

 برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره تله های زندگی کلیک کنید

 

 

 

از   9   رای
7.73

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.